< НАЗАД

Кличко на Безпековому форумі: Сьогодні ми бачимо в Україні чергову спробу не тільки загальмувати, а й повернути у зворотному напрямку демократичні процеси

01.12.2021

Сьогодні в Україні здійснюється чергова спроба не тільки загальмувати, а й повернути у зворотному напрямку демократичні процеси, побудувавши жорстку вертикаль влади. Про це мер Києва Віталій Кличко заявив під час Київського Безпекового форуму.

«Я вважаю абсолютно вірним, що організатори сьогоднішнього заходу передбачили дискусію з питань демократії в Україні. Бо це має безпосередній влив на безпеку нашої держави. Я впевнений, що тільки розвиток демократичних засад в нашому суспільстві може забезпечити об’єктивну та всебічну оцінку тих безпекових викликів, що стоять перед нашою державою з 2014 року. За майже 8 років російської агресії вони, на жаль, не стали менш серйозними і становлять реальну загрозу для суверенітету України та нашого європейського вибору», – сказав Кличко.

Він зазначив, що тільки розвиток і посилення демократичних засад в суспільстві може забезпечити ефективні рішення в галузі безпеки та оборони. Рішення, що відповідають реальній ситуації.

«Треба бути чесними перед собою та суспільством. Сьогодні ми бачимо в Україні чергову спробу не тільки загальмувати, а й повернути у зворотному напрямку демократичні процеси. Йдеться про намагання знову побудувати жорстку вертикаль влади. І знову, як і за часів Януковича, бачимо наступ на свободу слова, на журналістів. Бачимо несприйняття будь-якої критики. Ми пам’ятаємо ті часи в 2013-2014 роках, але нічим хорошим це не закінчилося, – нагадав Кличко. – Окремо хочу сказати про місцеве самоврядування. Я та мої колеги з Асоціації міст України переконані, що розвиток місцевого самоврядування є необхідною складовою демократичного розвитку суспільства. Бо саме місцеве самоврядування створює фундамент, на якому тримаються всі демократичні інституції. Саме тому ми підтримали процес децентралізації в Україні», – додав він.

Мер Києва зауважив, що сьогодні відбуваються спроби згорнути реформу децентралізації та обмежити повноваження місцевого самоврядування.

«Тільки завдяки активній позиції Асоціації міст вдалось відхилити проект змін до Конституції України, запропонований провладною командою в 2019 році. Втім, після «доопрацювання» він повернувся з тими ж самими недоліками. Наприклад, він передбачає право парламенту та президента позбавляти місцеве самоврядування повноважень. І передавати їх префектам, призначеним президентом. Префекти отримують повноваження зупиняти виконання рішень органів місцевого самоврядування. А президент – зупиняти діяльність місцевих рад та голів, обраних мешканцями громад. Тій самій логіці централізації влади відповідає і законопроект про столицю, який намагаються без обговорення швидко протягнути. Якщо ми хочемо якісний законопроект, який відповідає ключовим європейським принципам, якщо ми будуємо європейську країну і європейську столицю, ми повинні врахувати зауваження європейських партнерів та ретельно доопрацювати законопроект», – підкреслив Кличко.

Він зазначив, що центральну владу, турбують не проблеми ефективного самоврядування і потреби громадян, а концентрація власних повноважень.

«Нам потрібна сьогодні серйозна та чесна розмова із суспільством про серйозні виклики, з якими стикається Україна в безпековій сфері, включно з енергетикою. Особливо актуальним питання безпеки є сьогодні, коли біля кордону України зосереджені російські війська. Тому сьогодні ми маємо об’єднати зусилля та ухвалювати правильні рішення. Адже кожна помилка буде дорого коштувати», – наголосив мер Києва.

Також Кличко подякував західним партнерам за всі зусилля з підтримки суверенітету та територіальної цілісності України, а також прагнень нашої держави бути успішною країною.

«Я переконаний, що єдиний шлях для нашої країни – до великої Європейської родини. Як сказав сьогодні тут Дональд Туск – без успішної України, не може бути успішної Європи», – підкреслив Віталій Кличко.

Підтримку України, реформ і місцевого самоврядування обговорив Кличко і під час зустрічі з Президентом Європейської Народної Партії, колишнім Президентом Європейської Ради Дональдом Туском.