< НАЗАД

Кличко: Нові японські технології і реконструкція Бортницької станції аерації зроблять життя в місті комфортнішим

11.02.2015

Мер зазначив, що стан станції уже давно не відповідає сучасним вимогам. «Ми сьогодні бачили відкриті споруди. Частина з них після реконструкції матиме дах. Це допоможе уникнути неприємного запаху в повітрі. Також метан, який виробляється в процесі очищення води, буде використовуватися для вироблення енергії. Сподіваюсь, що найближчим часом кияни отримають якісні технології, які допоможуть зробити життя в місті комфортнішим», – підкреслив міський голова.

Віталій Кличко зазначив, що японська сторона має сказати вирішальне слово для того, щоб проект був реалізований у Києві і мешканці міста отримували якісний сервіс, а неприємний запах не завдавав дискомфорту мешканцям Харківського масиву, Позняків та Осокорків. «Бортницька станція аерації не повинна бути загрозою екології міста та всього столичного регіону. Впевнений, що новітні технології, в яких японська сторона є світовим лідером, будуть реалізовані в Києві, і ми зможемо говорити як про чисте повітря, так і про поліпшення екологічного ситуації в місті», – наголосив Кличко.

За словами Кличка, уже найближчими днями влада почне робити активні кроки для реалізації проекту. «Я впевнений, що цей проект буде реалізовано швидко, адже є порозуміння та ефективна співпраця між Кабміном, мерією та іншими учасниками, залученими до цього процесу, зокрема, з японською стороною», – додав Віталій Кличко.

Протягом 9-19 лютого в Україні перебуває заключна Оціночна місія Японського агентства міжнародного співробітництва «Джайка», після роботи якої буде прийняте остаточне рішення щодо умов надання кредиту для реалізації проекту комплексної реконструкції очисних споруд Бортницької станції аерації.

У квітні 2014 року прем’єр-міністр Японії зробив офіційну заяву про готовність надати кредитні кошти на реалізацію зазначеного проекту по програмі «Офіційна допомога розвитку» за умовами STEP під 0,1% річних на 40 років. Проект реконструкції складається з двох черг будівництва, в кожній з яких по 5 пускових комплексів.